– En gledens dag at regjeringen vil inkorporere CRPD i menneskerettsloven
Fungerende direktør Gro Nystuen. Foto Hanna Johre
Regjeringen skriver i en pressemelding i dag at de foreslår å ta FNs konvensjon om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne (CRPD) inn i menneskerettsloven. Dette er noe NIM har jobbet for lenge og denne utviklingen er svært velkommen.
Dette er virkelig en gledens dag, sier Gro Nystuen, fungerende direktør i NIM (Norges institusjon for menneskerettigheter). Funksjonshemmedes menneskerettigheter vil nå få større gjennomslag.
Inkorporering vil være egnet til å øke bevisstheten og oppmerksomheten om konvensjonen i offentlige organer, og på den måten bidra til å styrke gjennomføringen av CRPD i praksis. Endelig får funksjonshemmede den samme menneskerettslige beskyttelsen som andre minoriteter i Norge, sier Nystuen.
NIM skrev i 2022 rapporten «Inkorporering av CRPD i norsk rett», og i 2024 en lengre utredning om inkorporering som høringssvar til Kultur- og likestillingsdepartementets ekspertutredningen om CRPD. De kan du lese her: